آیا تاکنون نام هلیکوباکتر را شنیده¬اید؟

 هلیکوباکتر و بیماری های گوارش سگ و گربه

گردآوری: دکتر مانلی انصاری-متخصص بیماری های داخلی حیوانات خانگی

کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به مولف و بیمارستان دامپزشکی ایرانیان می باشد و هر گونه کپی برداری و نشر طبق قوانین نشر پیگرد قانونی دارد

آیا تاکنون نام هلیکوباکتر را شنیده¬اید؟

این باکتری نامی آشنا در میان انسانهای جوامع امروزی است که سبب بروز علایم گوارشی (تهوع، سوزش معده، ترش کردن..) می-شود. در انسان یکی از علل زخم، التهاب و سرطان معده می-باشد.

آیا تاکنون به این فکر کرده¬اید که سگ یا گربه شما به این نوع باکتری آلوده باشد؟

این باکتری دارای گونه¬های متعددی است.

در انسان گونه¬ی پیلوری سبب بروز علایم گفته شده می¬باشد اما در سگ و گربه نقش بیماریزایی این گونه به درستی مشخص نشده است. بیشتر گونه¬های هلیکوباکتر جدا شده از سگ و گربه شامل فلیس، کنیس، سالومونیس، هیلمانی هستند.

مشابه انسانها، بسیاری از سگ¬ها و گربه¬های سالم این باکتری را در معده خود دارند و علایمی را نشان نمی¬دهند. اما در برخی سبب بروز مشکلات گوارشی از جمله استفراغ، بی¬اشتهایی، درد شکمی و کاهش وزن می¬گردد. به طور مثال اسهال در سگ¬های آلوده به هلیکوباکتر کنیس دیده می¬شود اما از بسیاری از سگ-های سالم نیز این باکتری جدا شده است.

علایم بالینی، تابلو خون¬شناسی و بیوشیمیایی در این بیماری غیر اختصاصی هستند. جهت تشخیص قطعی اندوسکوپی، تست اوره¬از، کشت و آزمایشات سرولوژی کمک کننده هستند.

درمان استفاده از ترکیب سه تایی از دو آنتی بیوتیک و دارو های مهار کننده ترشح اسید معده می¬باشد. از آنجایی که علایم این بیماری غیر اختصاصی است بنابراین تشخیص آن بسیار مشکل خواهد بود در نتیجه تشخیص و درمان بر عهده دامپزشک حیوان شما می¬باشد و از مصرف خودسرانه دارو برای سگ و گربه خود جدا پرهیز نمایید.

افزودن دیدگاه جدید