تغذیه در حیوانات اگزوتیک و حیات وحش

 تغذیه لاک پشت

 

 

گردآوری»دکتر سید مهدی رجایی-متخصص بیماری های داخلی دام های کوچک

کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به مولف و بیمارستان دامپزشکی ایرانیان می باشد و هرگونه کپی برداری و نشر طبق قوانین نشر پیگرد قانونی دارد

 

قسمت اول –  تغذیه لاکپشت ها آبزی و برکه ای

 

لاکپشت هایی که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند معمولا جز دو دستهTurtle  (آبزی و رودخانه ای) و Tortoise (خشکی زی) هستند. معمولترین لاکپشتی که در منزل به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شود لاکپشت گوش قرمز است که جز دسته Turtle  ها می باشد. این لاکپشت از نظر تغذیه ای در دسته Omnivorous ها جای دارد که هم از سبزیجات و هم از منبع پروتئین حیوانی، می تواند تغذیه کند. اگر قصد تهیه غذا برای لاکپشت گوش قرمز خود را دارید توجه داشته باشید که 3 نوع غذا بهتر است در تغذیه این حیوان خانگی مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

 

پلت های تجاری مخصوص لاکپشت به دلیل دارا بودن مواد مغذی کافی و تناسب در میزان مواد معدنی و ویتامین ها

منبع تغذیه مناسبی برای لاکپشت گوش قرمز می باشد. ماهی های کوچک زنده و حشرات خشک شده منابع

تعذیه ای مناسبی هستند می تواند منبع پروتئینی و ویتامین آ، فسفر و کلسیم برای لاکپشت شما باشد.

میوه های و سبزیجات تازه نیز منبع تغذیه مناسب برای این نوع لاکپشت محسوب می شود. قطعات خرد شده از سبزیجات به رنگ سبز تیره (به جز اسفناج که باعث کاهش جذب کلسیم می شود) بهتر نوع سبزیجات هستند. همیشه میوه و سبزیجاتی که برای لاکپشت خود آماده می کنید با به پودرهای حاوی ویتامین و کلسیم

که مخصوص این حیوانات هستند آغشته کنید. استفاده بیش از حد از کلم ها مثل بروکسل و بروکلی می تواند

منجر و بیماریهای کلیه و گوآتر در لاکپشت شما گردد. استفاده از کاهو به دلیل میزان کم فیر و ارزش تغذیه کم برای لاکپشت چندان توصیه نمی شود.

 

استفاده از ماهی زنده (بسته به اندازه حیوان خانگی خود) می تواند باعث تحریک ذهن حیوان و تحرک حیوان برای گرفتن طعمه شود. شایان ذکر است که مصرف بیش از حد ماهی می تواند منجر به کمبود ویتامین ب1 در حیوان خانگی شما شود. نکته مهمی که باید مد نظر داشت این است که لاکپشت های جوان به نسبت مسن تر ها به منابع پروتئینی بیشتری نیاز دارند و میزان غذای پلت و پروتئینی در آنها باید بیشتر از میوه و سبزیجات باشد. این امر لاکپشت های مسن تر برعکس جوانتر ها می باشد.  

 

مهمترین نکته در تغذیه لاکپشت ها وجود منبع کلسیمی و ویتامین در جیره غذائی آنهاست که حتما باید مد نظر قرار گیرد، برای این موضوع حتما از دامپزشک حیوان خانگی خود مشاوره بگیرید. کمبود کلسیم و ویتامین دی از بزرگترین مشکلات مشاهده شده در لاکپشت ها به شمار می رود. افزودن منابع کلسیمی به غذای حیوان (تحت نظر دامپزشک) و وجود لامپ های UV-B که باعث ساخت طبیعی ویتامین دی در بدن حیوان می شود جز اولین موارد پیشگیری از بروز مشکلات استخوانی در لاکپشت های آبزی و برکه ای است. مصرف بیش از حد منابع پروتئینی (بیشتر از 50 درصد کل غذای لاکپشت های مسن و بیش از 70 درصد غذای لاکشت های جوان) می تواند منجر به این گردد که حیوان خانگی شما دیگر تمایلی به میوه های و سبزیجات نشان ندهد و غذای آن صرفا محدود به پروتئین شود. در مورد تعداد دفعات تغذیه حیوان، تا قبل از 7 سالگی هر روز به لاکپشت خود غذا بدهید. پس از این سن می توان یکروز در میان و یا 4 بار در هفته به حیوان غذا داد.

توجه داشته باشید که بر روی غذاهای تجاری باید میزان ترکیبات غذای خریداری شدن ذکر شده باشد. و این میزان برای لاکپشت شما باید بین 40 تا 45 درصد پروتئین و تنها 6 تا 8 درصد چربی باشد. استفاده از منابع پروتئینی تازه مانند گوشت و مرغ نیز ممکن است اما باید حتما همراه با مکمل کلسیمی و مینرال و ویتامین باشد تا حیوان خانگی شما دچار مشکلت تغذیه ای و متابولیک نشود. از مکمل های حاوی فسفر استفاده نکنید. زیرا منابع پروتئینی فسفر را بیش از اندازه کافی برای حیوان تامین می کنند. عدم مصرف میوه و سبزیجات می تواند برای سلامتی لاکپشت شما مضر باشد.

 

اشاره به این مطلب که تعذیه لاکپشت گوش قرمز شما، بهتر است در آب صورت گیرد و نه در خشکی ضروری است. در این مورد باید ظرف مخصوص وجود داشته باشد و حیوان را در محیط زندگی وی تغذیه نکنید. استفاده از یک ظرف پلاستیکی یا آکواریوم مجزا همراه با آب با دمای مناسب بهترین محیط برای تغذیه حیوان است. این امر به بهبود کیفیت آب و تمیز بودن محیط زندگی حیوان کمک می کند زیرا بسیاری از لاکپشتها در هنگام غذا خوردن مدفوع می کنند و خود مادهء غذایی می تواند باعث کثیف شدن آب نیز گردد.

 هنگامی که غذا در آب ریخته می شود بعد از مدتی ممکن است در آب حل شود و شما گمان کنید که حیوان غذا را خورده است. این موضوع به خصوص در مورد غذا های پلت اتفاق می افتد. حتما حیوان خانگی خود را تحت نظر داشته باشید تا حیوان کمتر یا بیشتر از حد تغذیه نشود. در مورد سبزیجات نیز می توان از سبزیجاتی که در آب رشد و زندگی می کنند استفاده کرد، این سبزیجات تا زمانی که خورده شوند به بهترین و سالمترین شکل ماندگاری دارند و خراب نمی شوند. حتما به این نکته توجه داشته باشید که کاهش میزان دمای آب و سرد بودن آن می تواند باعث کم اشتهائی و حتی بی اشتهائی در لاکپشت های آبزی و برکه ای شود. دمای آب مناسب حدود 28 درجه سانتی گراد می باشد.

 

افزودن دیدگاه جدید