جرم دندان ( پیشگیری ،درمان و عوارض )

جرم دندان سگ ،جرم دندان گربه

 

تهیه و تنظیم:دکتر سیامک زارعی-متخصص جراحی

 

جرم دندان ( پیشگیری ،درمان و عوارض )

جرم یا پلاکهای دندانی یکی از شایعترین عوارض دندانها در گربه ها و خصوصا در سگ ها ی بالغ است . این عارضه منجر به بوی بد دهان ، عفونت لثه ، سست شدن و از دست دادن دندانها ،اشکال در هضم غذا و در نهایت کاهش عمر حیوانات می شود

جرم دندان چیست: ذرات غذا پس از تغذیه بر روی دندانها ، در شیار دندانها در شیارهای بین دندانهاو در شیار بین دندان ولثه باقی می مانند این رسوبات نرم بوده و بخوبی به کمک مسواک زدن پاک می شوند. باکتریهای موجود در دهان بر روی این جرمها شروع به رشد کرده و اسید و آنزیمهای تولید شده توسط آنها موجب تخریب مینای دندان و پوسیدگی دندان، التهاب لثه و بتدریج تحلیل لثه و رباطات نگهدارنده دندان وحفره دندانی میشوند. بمرور زمان و با رسوب املاح مختلف و خصوصا کلسیم این پلاکها سخت شده و دیگر امکان برداشت آنها توسط مسواک وجود ندارد .

در مراحل اولیه رسوبات زرد رنگ غذا بر روی دندان دیده می شود و بمرور زمان با بروز التهاب ،لثه ها از حالت صورتی و بدون تورم خود به رنگ قرمز همراه با تورم در میآیند و با پیشرفت بیماری رسوبات به رنگ سفید تا خاکستری در آمده التهاب لثه بیشتر شده ودندانها لق می شوند و بوی بد دهان استشمام می شود.

پیشگیری : دندانهای حیوانات باید روزانه مسواک زده شوند . مسواک زدن دقیق سطح داخلی و خارجی دندانهای آسیا و پیش آسیا بسیار مهم است .بهتر است حیوانات را از سنین کم به مسواک زدن عادت داد تا در سنین بالاتر اجازه این کار را بدهند و به آن عادت کنند . استفاده از غذاهایی که به بر طرف کردن جرم دندان کمک می کند و در اختیار قرار دادن قطعات بزرگ استخوان تا حدی می تواند به تمیز کردن دندانها کمک کند.

درمان : در صورت تشکیل پلاکهای سخت دندانی باید این جرمها توسط ابزار مخصوص (جرمگیرهای مکانیکی  یا اولتراسوند )توسط دامپزشک برداشته شوند . پالیش کردن دندان پس از جرمگیری بدلیل کاهش سرعت تشکیل مجدد جرم از اهمیت زیادی برخوردار است . شستشوی دهان با محلولهای ضد عفونی کننده و در صورت نیاز استفاده از آنتی بیوتیک به برطرف شدن التهاب کمک می کند . در صورت بروز آسیب شدید به بافتهای اطراف دندان و سست شدن دندان ممکن است دامپزشک مجبور به کشیدن دندان شود.  

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید