طویل شدن دندان خرگوش

 دندان خرگوش،

تهیه و تنظیم:دکتر سیامک زارعی-متخصص جراحی

کلیه حقوق این اثر متعلق به مولف و بیمارستان دامپزشکی ایرانیان می باشد.هرگونه کپی برداری و نشر طبق قوانین نشر پیگرد قانونی دارد

طویل شدن دندان در خرگوش :

دندانها در تمامی طول عمر خرگوش ها واغلب جوندگان به رشد خود ادامه میدهند.میزان این رشد در حدود       میلی متر در ماه می باشد.در صورت تماس مناسب دندانها با یکدیگر و سایش کافی دندانها ،مقدار سایش با رشد برابر بوده و عارضه ای حادث نمی شود .

طویل شدن ریشه دندانهای گونه ای( آسیا و پیش آسیا) یک بیماری چند عاملی وتا حدی ناشناخته است. مهمترین عامل ، استفاده از جیره های فاقد فیبر کافی و جفت شدگی ناقص دندانها می باشد . جفت شدگی کامل یا در برابر هم قرار گرفتن دندانها منجر به  سایش متوازن دندانها می شود. جفت شدگی ناقص که ممکن است زمینه های ارثی داشته باشد به دلیل کوچک تر بودن فک پائین نسبت به فک بالا موجب رشد بیش از حد سطح داخلی دندانهای فک پائین و سطح خارجی دندانهای فک بالا می شود . در نتیجه این رشد نامتوازن در لبه دندانها تیغه هایی بوجود می آید که منجر به ایجاد زخم در زبان و گونه ها و گاهی عفونت های ثانویه  خواهد شد.

رشد دندانها به سمت یکدیگر موجب افزایش فشار دندانها بر یکدیگر وفرو رفتن دندانهای فک پائین دراستخوان فک و فرو رفتن دندانهای بالا در سینوس می شود . ایجاد آبسه در فک و سایر قسمتهای صورت از عواقب رشد ریشه دندانها در استخوان است.

بیماری اغلب در حیوانات میانسال و مسن دیده می شود و علائم آن عبارت است از تمایل به غذاهای نرم، بی اشتهایی(اغلب تمایل به غذا بدون توانایی خوردن) ، درد ، دندان قروچه ، ترشح بیش از حد اشک، کاهش وزن ، ترشح از بینی وعدم تقارن صورت .اغلب رشد بیش از حد دندانهای پیش زودتر دیده می شود.

 

پیشگیری : استفاده از جیره های خشبی (با فیبر زیاد) مثل یونجه بدلیل تشدید سایش مهمترین روش پیش گیری از این عارضه است . مصرف دانه های سالم یا پرک شده غلات را باید جایگزین غذاهای پلت شده کرد و مصرف میوه ها ی نرم و سبزیجات تازه را نیز  محدود نمود .

درمان : مراحل ابتدایی بیماری ممکن است به کمک اصلاح جیره غذایی (افزودن یونجه و عدم استفاده از غذاهای نرم ) عارضه خود بخود اصلاح شود . در مراحل کمی پیشرفته تر  باید نسبت به کوتاه کردن و اصلاح دندان ها اقدام کرد. در مراحل پیشرفته و یا در صورت ایجاد آبسه باید دندانهای مبتلا کشیده شود . در حیوانات مستعد ،کوتاه کردن دندانها باید بطور مرتب (هر 12-3ماه  یکبار) صورت پذیرد. در مراحل بسیار پیشرفته ممکن است معدوم کردن حیوان مبتلا انسانی ترین انتخاب باشد .

جیره غذایی : جهت سایش مناسب دندانها باید جیره شامل یونجه و قطعات سالم غلات باشد . مصرف غذاهای پلت شده ، میوه های نرم و سبزیجات تازه باید محدود و یا قطع شود .

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید