نکاتی ابتدایی در رفتار شناسی گربه ها

 

گردآوری:دکتر امیرضا عامری نائینی-رزیدنت تخصصی بیماری های داخلی حیوانات خانگی

کلیه حقوق این اثر متعلق به مولف ،کلینیک دامپزشکی آران و بیمارستان دامپزشکی ایرانیان می باشد.هر گونه کپی برداری و نشر طبق قوانین نشر پیگرد قانونی دارد

 

درک رفتارطبیعی گربه ھا باعث می شود بتوانیم از ایجاد مشکلات رفتاری آنھا جلوگیری کنیم.بر خلاف تصورات موجود، گربه یک حیوان منزوی و غیر اجتماعی نیست۔ رفتار اجتماعی گربه ھا طوری است که می توانند در مقاطعی به تنھایی ودر مقاطعی به صورت گروھی زندگی کنند۔ اصولا تا وقتی که منابع  غذایی کافی موجود باشد گربه ھا از در کنار ھم بودن لذت میبرند۔                                      

گربه ھایی که به صورت گروھی زندگی می کننند ھمدیگر را بخوبی شناخته و از اخلاق ھمدیگر به خوبی آگاہ ھستند۔ حتی بعضی گربه ھا با بعضی دیگر بیشتر رفیق میشوند ۔ گروہ ھای گربه ھا نسبت به گربه غریبه روی خوشی نشان نمیدھند و معمولا با آنھا می جنگند، با این حال گربه جدید می تواند در مدت چند ھفته رفت و آمد و کتک خوردن کم کم خود را در گروہ جا کند۔ در نظر داشته باشید اگر می خواھید گربه جدیدی را به خانه بیاورید در صورتی که گربه دیگری در خانه نگھداری می کنید می بایست آشنایی این دو با ھم به صورت تدریجی و مرحله به مرحله انجام بگیرد۔ در ابتدا ممکن است گربه ھا از خود سر و صدا و حتی کار به جنگ و گاز گرفتن ھم برسد۔ اما وقتی که به مرور زمان حیوان جدید برای حیوان قدیمی جا افتاد ، ندرتا این رفتار ھا دیدہ می شود ( البته اگر آب و غذا به اندازہ کافی برای ھر دو محیا باشد ) ۔

 

باید بدانیم که پروسه اجتماعی شدن در گربه ھا مرحله بسیار  مھمی است۔ این مرحله حساس زمانی است که حیوان آمادگی درک دنیای اطراف خود را دارد که معمولا در گربه ھا از 9-3 ھفتگی است۔ در این مدت اگر حیوان با انسان ارتباط پیدا کند در سن بالا تر نیز دیگر مشکل خاصی با انسان ھا نخواھد داشت۔ بیشتر گربه ھای بد اخلاق و عصبی در این دورہ حساس یا از مادر جدا  ویا اینکه در انزوا و تنھایی نگھداری شده اند، بنا براین پس از این سن کمتر روی خوش به انسانھا نشان میدھند۔                                                                                                                       

دورہ 9-3 ھفتگی دورہ اجتماعی شدن بچه گربه ھاست و تحولات این دورہ  تا آخر عمر در ذھن آنھا باقی خواھد ماند۔ عدم ایجاد ارتباط با حیوانات دیگر، انسانہا و ۔ ۔ ۔ در این سن باعث خواھد شد گربه در سنین بالا تر نیز اجتماعی نشود۔                                                                                      

اگر در این دورہ بچه گربه از ارتباط با انسان دور نگاہ داشته شود احتمال ایجاد رابطه در سنین بالا کمتر خواھد بود۔ با این وجود باید اشاره کرد که عوامل ژنتیکی نیز در رفتار بچه گربه ھا بسیار مھم است۔ به عنوان مثال فرزندان یک گربه شجاع بسیار راغب تر به ایجاد ارتباط با انسان ھستند تا فرزندان یک گربه ترسو و انزوا طلب۔ اگر مایل به انتخاب یک بچه گربه اجتماعی، شاد و بازیگوش ھستید حتما رفتار مادر و پدر ( مخصوصا پدر ) را از فرد واگذار کنندہ سوال کنید۔                                    

باید متذکر شد دورہ یادگیری رفتار اجتماعی برای ھفته ھای زیادی پس از 9-3 هفتگی نیز ادامه پیدا خواھد کرد که اوج آن تقریبا با اوج بازی گوشی بچه گربه در 3 ماھگی است۔

افزودن دیدگاه جدید