نکات اولیه در نگهداری ایگوآنا

نکات اولیه در نگهداری ایگوآنا

نکات اولیه در نگهداری ایگوآنا

گردآوری:دکتر سید مهدی رجایی-متخصص بیماری های داخلی دام های کوچک

کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به مولف و بیمارستان دامپزشکی ایرانیان می باشد و هرگونه کپی برداری و نشر طیق قوانین نشر پیگرد قانونی دارد.

 

به ایگوآنای خود کمک کنید تا کمترین مشکلات در سلامت عمومی خود را داشته باشد. دست یافتن به این هدف با رعایت شرایط و نکات اولیه در نگهداری این حیوان در منزل میسر خواهد بود:

نخست اینکه ایگوآنای خود را روزانه با سبزیجاتی که به رنگ سبز تیره هستند تغذیه کنید. غذای حیوان را به قطعات کوچک تقسیم کنید و به مکمل های مولتی ویتامینی و کلسیمی آغشته کنید (در مورد استفاده از این مکمل ها با دامپزشک حیوان خود مشورت کنید).

ایگوآنا از خوردن میوه ها لذت خواهد برد، اما میزان آن را در حد تعادل و به عنوان موارد میان وعده غذائی استفاده کنید. برای جلوگیری از ایجاد عدم تعادل تغذیه ای میتوانید از غذاهای تجاری مخصوص ایگوآنا با مشورت دامپزشک استفاده کنید. یادتان باشد این حیوان به عدم تعادل تغذیه ای حساس است.

دوم اینکه ایگوآنا در محیط طبیعی خود در روی درختان زندکی می کند و از آفتاب مناطق استوائی نهایت استفاده را می کند. این موجود خونسرد از منبع حرارتی خورشید برای تنظیم درمای بدن خود استفاده می کند. همچنان از رطوبت بالا جنگلهای بارانی برای پوست اندازی خود بهره می برد. در منزل شما ایگوآنا در زمانی که کوچک است می تواند در یک تراریوم با حجم 20 گالن نگهداری شود، که برای رشد و سلامت خود حیوان و امنیت اعضای خانواده منطقی خواهد بود. اما ایگوآنا به سرعت رشد می کند. حداقل اندازه محل نگهداری ایگوآنای بالغ باید 2 برایر طول بدن حیوان باشد.

 

به نکات زیر در زمینه محیط زندگی آیگوآنای خود دقت کنید : - کف تراریوم حیوان خود را با علف مصنوعی یا روزنامه بپوشانید تا هم بتوانید آن را به موقع تمیز کنید و هم اینکه در صورت خورده شدن توسط حیوان، آسیبی به حیوان نرسد. به هیچ وجه از شن، سنگ، خاک و مواد مشابه استفاده نکنید. چون خوردن آنها می تواند باعث انسداد در روده حیوان شود. -

همیشه محیطی برای آرامش وامنیت حیوان ایجاد کنید که به دور از دید باشد و حیوان بتواند در صورت احتیاج دور از چشم خود را پنهان کند. - مطمئن باشید که همیشه آب تازه همیشه در دسترس حیوان باشد. حیوان همچنین پوست خود را با آب خیس می کند و به برای سلامت پوست حیوان بسیار مناسب است. همچنین محیط نگهداری حیوان را حتما با اسپری آب مرطوب کنید تا رطوبت حیوان به مقدار مناسب برای حیوان برسد.

-

مطمئن باشید که طیف (گرادیان) حرارتی از 29 تا 35 درجه سانتی گراد در محیط نگهداری از سردترین نقطه تا گرمترین نقطه وجود داشته باشد. اجازه ندهید که درمای هیچ نقطه ای از تراریوم حیوان از 26 درجه سانتی گراد کمتر شود. حیوان ممکن است به منبع حرارتی نزدیک شود و خود را بسوزاند، بنابراین باید از یک فضای جداکننده یا منبع حرارتی خارج از تراریوم استفاده کرد.

- حتما منبع UV برای حیوان فراهم کنید، تا حیوان بتواند ویتامین D خود را تامین کند. نور خورشید یک منبع طبیعی برای حیوان است، اما برای حیواناتی که در منزل نگهداری می شود، میتوان از لامپ فلورسنت برای تامین UV حیوان استفاده کرد. منبع نور باید حداکثر در فاطه 45 سانتی متری قرار گیرد. نور را حداکثر 12 ساعت در طی 24 ساعت روشن نگه دارید. توجه !

- خزندگان در تمام انواع خود، می تواند منبع باکتری سالمونلا باشد که می تواند عوارض گوارشی شدید برای انسان ایجاد کند. البته معمولا نمیتواند موجب بیماری در خود خزندگان شود، اما برای انسان به خصوص بچه ها بسیار خطرناک است. به این دلیل و همچنینی به دلیل غیر قابل پیش بینی بودن حیوان ، توصیه می شود که کودکان این حیوان را به عنوان پت (حیوان خانگی) نگهداری نکنند. همچنین بزرگسالان نیز این نکات را حتما رعایت کنند : - حتما دست خود را بعد از تماس با حیوان، محیط نگهداری یا ظرف های مربوط به حیوان، با آب و صابون یا مواد شوینده مناسب خوب بشویید. - تراریوم حیوان را تمیز نگه دارید.

- محیط زندگی حیوان را در آشپزخانه، حمام یا وان تمیز نکنید. - به حیوان اجازه ندهید در آشپزخانه، میز نهارخوری، حمام و نقاط مشابه خانه گشت و گذار کند.

- در هنگام تماس به حیوان یا تمیز کردم تراریوم آن، ننوشید، نخورید و سیگار یا پیپ نکشید.

آیا میدانستید که ؟

آیا میدانستید که یخش چین مانند نسبتا بزرگی که در زیر گلو یا چانه ایگوآنای شما وجود دارد و Dewlap نام دارد، به حیوان کمک میکند تا دمای بدن خود را تنظیم کند و همچنین بخشی از رفتار حیوان را نشان می دهد. مثلا هنگامی که حیوان سردش می شود این چین پوستی را یه سمت بدن خود جمع می کند. و هنگامی که می ترسد این چین شل شده و حیوان را بزرگتر و ترسناکتر نشان می دهد

 

افزودن دیدگاه جدید