کاکاتو (Cockatoos) و طوطی سبز (Parrot)

 

گردآوری:دکتر سید مهدی رجایی-متخصص بیماری های داخلی حیوانات خانگی

کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به مولف و بیمارستان دامپزشکی ایرانیان بوده و هرگونه کپی برداری و نشر طبق قوانین نشر پیگرد قانونی دارد

عمر حیوان : 40-50 سال

 

رفتار : کاکاتو ها به میزان زادی از توجه و ارتباط با صاحب خود نیازمندند. ارتباط فیزیکی بین حیوان و صاحبش باید حداقل دو ساعت در روز باشد. این حیوانات بسیار باهوش هستند و به راحتی آموزش می بینند. بنابراین جابجائی و ارتباط با آنها برای صاحبش آسان تر و لذت بخش خواهد بود. کاکاتو ها در هنگام طلوع و غروب خورشید ممکن است سر و صدای بیشتری داشته باشند. حیوان معمولا فضای قفس و اطراف آن را با گرد های سفید رنگ پر های خود که به صورت پودر است سفید می کند. این حیوان باهوش با تمرین توانائی گفتن کلمات متفاوتی را دارد. کاکاتو ها مثل کاکاتیل ها در هنگام غذا خوردن ریخت و پاش زیادی دارند. طوطی سبز آمازون بر خلاف کاکاتو ها چندان زود یاد نمی گیرند و به خصوص اینکه معمولا توانائی یادگرفتن کلمات را اصلا مثل کاکاتو ها ندارند. اما می توانند بخوانند.

 

تغذیه: به کاکاتو یا طوطی خود غذای پلت یا دانه ها و همچنین غذای خشک طوطی ها به میزان 3-4 قاشق غذاخوری در روز بدهید. 5 تا 10 درصد غذای کاکاتو ها را میوه و سبزیجات تشکل می دهد. می توانید از پرتقال، هندوانه، سیب، بروکلی، اسفناج، هویج به صورت روزانه برای حیوان استفاده کنید. حتما از سنگهای تجاری حاوی مکمل ها و مواد معدنی در داخل قفس پرنده استفاده کنید. آب تمیز و تازه همیشه در دسترس حیوان و در ظرف آب آن قرار داشته باشد. لازم به ذکر است که غذاهای تازه مثل میوه های درفصول گرم باید بعد از چند ساعت از ظرف غذای پرنده خارج کرد، تا از ایجاد فساد در غذا و ایجاد بیماری برای حیوان جلوگیری شود.

 

  نشانه های طوطی سالم:

• چشمان شفاف و تمیز

• بالهای تمیز و نرم

• در تمام روز غذا می خورد • دفع طبیعی دارد (گاهی ممکن است به صورت کوتاه مدت تغییر در دفع حیوان ایجاد شود)

• بازیکوش و کنجکاو است نکاتی که باید به آنها توجه داشت:

• کاهش اشتها، کاهش وزن

• کاهش فعالیت و کاهش رفتار آراستن خود

• تغییر در دفع طبیعی بیش از 2 روز

• نشستن در کف قفس

• ترشح از بینی یا دهان و عطسه های مکرر

 

 

 کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به مولف و بیمارستان دامپزشکی ایرانیان می باشد،هرگونه کپی برداری و نشر طبق قوانین نشر پیگرد قانونی دارد

شرایط نگهداری: قفس کاکاتو شما باید به اندازه کافی بزرگ باشد، تا بتواند بال های خود را به راحتی بگشاید، بالا برود، با اسباب بازی های خود بازی کند. هرچه قفس بزرگتر باشد بهتر است. حداقل اندازه قفس توصیه شده باید 91 در 91 در 122 سانتی متر به ترتیب طول، عرض و ارتفاع داشته باشد. در مورد طوطی سبز قفس باید حداقل 81 در 81 در 122 سانتی متر به ترتیب طول، عرض و ارتفاع داشته باشد. دو چوب در ارتفاع مختلف برای او قرار دهید تا ظرف غذای خود را آلوده نکند و نوع بافت، قطر و عرض دو چوب نیز متفاوت باشد تا به پاهای حیوان آسیب نرساند.

قفس حیوان خود را در سطح چشم خود قرار دهید، از پنجره باز، آشپزخانه دور باشد. به یاد داشته باشید کاکاتو به دود و بو های قوی حساس است. شبها روی قفس را بپوشانید. 2-3 اسباب بازی مناسب برای سرگرم کردن حیوان قرار دهید. اما زیاده روی نکنید تا حیوان بتواند به راحتی در قفس حرکت کند. جای اسباب بازیها را عوض کنید تا حیوان با آنها علاقه نشان دهد.میتوانید هفته ای 2-3 بار امکان آب تنی را با قرار دادن ظرفی از آب گرم برای حیوان فراهم کنید. لازم به ذکر است که ظرف ها غذا و آب حیوان را هر روز تمیز کنید. نبود اسباب بازی جدید و سرگرم نبودن حیوان یا کاهش ارتباط حیوان با صاحب خود می تواند از عوامل موثر در پرکنی در انواع مختلف پرندگان به خصوص کاکاتو، کاسکو و طوطی سبز خواهد بود.

 

فراموش نکنید که :

• در خانه بهتر است که همه اعضای خانواده با حیوان ارتباط داشته باشند و تنها حیوان به یک نفر وابسته نباشد

• در هنگامی که بچه ها، حیوانات دیگر و غریبه ها با کاکاتو یا طوطی شما در تماس هستند، باید تحت نظارت باشند.

• به یاد داشته باشید هر حیوانی ممکن است گاز بگیرد یا خراش ایجاد کند و به انسان بیماری منتقل کند، خانه پرنده خود را تمیز نگه دارید و درست خود را قبل و بعد از تماس با پرنده خود و تمیز کردن خانه آنها بشویید.

• نوزادان، بچه های کوچک، زنان باردار، کسانی که ضعف سیستم ایمنی دارند و افراد مسن باید در هنگام برخورد با حیوانات موارد بهداشتی را حتما رعایت کنند.

افزودن دیدگاه جدید