گربه انتخابی مناسب به عنوان حیوان خانگی-قسمت اول

گربه انتخابی مناسب به عنوان حیوان خانگی

 گردآوری:دگتر نرگس خرمی-متخصص بیماری های  داخلی حیوانات خانگی

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به مولف و بیمارستان دامپزشکی ایرانیان می باشد و هر گونه کپی برداری و نشر طبق قوانین نشر پیگرد قانونی دارد

 

رابطه بین انسان و گربه یک رابطه عمیق احساسی است و هر دو از معیشت کنار یکدیگر بهره و لذت می برند. آنچه گربه را یک همدم دوست داشتنی می کند زیبایی، پاکیزگی، استقلال و شخصیت منحصر به فرد آن می باشد. افرادی که عاشق گربه هستند انتظار فرمانبرداری از گربه را ندارند و این علاقه مانند علاقه به کودکان بدون هیچ شرطی می باشد، چراکه گربه نیز عشق خود را به شیوه خودش نشان می دهد.

زندگی پر استرس امروزه بسیاری از افراد را برآن می دارد که حس شادی و آرامش را با نگهداری از یک حیوان خانگی جایگزین خستگی و هیجانات روزمره نمایند. از آنجایی که بسیاری از افراد جهت امرار معاش زمان طولانی را در خارج از خانه بسر می برند، شاید نگهداری ازگربه انتخاب مناسبی باشد چونکه قادر است ساعات طولانی در عدم حضور صاحبش و بدون هیچگونه بی تابی و بروز مشکل به تنهایی به سر برد. گربه به پیاده روی در بیرون از منزل نیازی ندارد و برای دفع ادرار و مدفوع وابسته به خارج شدن از خانه نمی باشد. 

 

انتخاب گربه مناسب

انتخاب گربه مناسب از نظر سن، جنس و نژاد حائز اهمیت می باشد چون این حیوان خانگی ممکن است تا 18 سال همدم و دوست شما باشد.

در گربه تنوع نژادی و اندازه زیاد نمی باشد و اغلب گربه هایی که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند از نژاد معینی نبوده و یا مخلوط هستند. نژادهای مختلف ممکن است که خصوصیات خاص خود را داشته باشند برای مثال نژاد سیامی زیاد صدا می کند و برای افرادی که حیوان آرام و بی صدا نمی خواهند شاید مناسب باشد. گربه های سیامی و برمه ای به توجه بیشتری نسبت به سایر نژادها نیاز دارند و نژاد سیامی با محبت و باهوش بوده به طوری که امکان گرداندن آن با قلاده می باشد. گربه پرشین بسیار آرام بوده و برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد. اما در کل هر گربه ای خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد و شخصیت گربه ها عمدتاً از حیوانی به حیوان دیگر فرق می کند تا از نژادی به نژاد دیگر.

 

گربه بالغ یا بچه گربه؟

تمایل بسیاری از افراد به نگهداری از بچه گربه بیشتر می باشد چراکه مشاهده بازی گوشیهای آن لذت بخش می باشد. سن و سابقه مراقبت های پزشکی و بیماری ها نیز مشخص می باشد.  اما برخی به خصوص افراد مسن و کسانی که در طول روز خارج از منزل هستند ممکن است مایل باشند از گربه بالغ  نگهداری کنند شاید به این علت که گربه بالغ به کنترل کمتری نیاز دارد و مراقبت از بچه گربه با آنکه جذاب می باشد به انرژی و وقت زیادی نیاز دارد. 

 

گربه مو بلند یا موکوتاه؟

گربه نژاد پرشین با موهای بلند و زیبا از جمله نژادهای مجلل و پرطرفدار در دنیا می باشد اما نکته حائز اهمیت آن است که برای تمیز و مرتب نگه داشتن موهایش به کمک شما نیاز دارد. البته حتی گربه های مو کوتاه نیز گاهی به برس کشیدن نیاز دارند.

گربه نر یا ماده؟

چنانچه گربه ای ندارید و یا برای اولین بار قصد نگهداری از گربه را دارید نوع جنسیت آن در انتخاب شما تفاوتی نمی کند (با توصیه اکید بر عقیم نمودن آن) چراکه بین گربه نر و ماده عقیم شده از نظر رفتار تفاوتی زیادی وجود ندارد. در صورت تمایل به داشتن دو گربه بهتر است که برای کاهش تنش بی آنها از دو جنس مخالف باشند.

نگهداری بیش از یک گربه

گربه در طبیعت به صورت تنها زندگی می کند و الزاما به گربه دیگر به عنوان همدم نیاز ندارد. اما چنانچه تمایل به داشتن بیش از یک گربه دارید، بهتر است که از زمان تولگی که راحت به هم عادت می کنند، به هم معرفی شوند. چنانچه صاحب گربه هستید و می خواهید گربه دیگری را نیز بپذیرید، بهتر است که بچه گربه ای از جنس مخالف را انتخاب نمایید. اگر بنا بر شغل خود ساعات زیادی را بیرون از خانه هستید و نگران تنها ماندن گربه خود هستید    می توانید دو بچه گربه را باهم قبول کنید تا یکدیگر را در نبود شما سرگرم کنند. 

 

 

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید