گربه انتخابی مناسب به عنوان حیوان خانگی-قسمت-دوم

 

گردآوری:دگتر نرگس خرمی-متخصص بیماری های  داخلی حیوانات خانگی

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به مولف و بیمارستان دامپزشکی ایرانیان می باشد و هر گونه کپی برداری و نشر طبق قوانین نشر پیگرد قانونی دارد

 

آمادگی جهت نگهداری از گربه

 

قدم بعدی پس از تصمیم برای پذیرفتن گربه و انتخاب آن، فراهم نمودن شرایط لازم برای زندگی گربه در محیط خانه می باشد.

جیره غذایی:

گربه بالغ: گربه گوشتخوار می باشد و به دلیل نیازهای تغذیه ای نمی توان با جیره غذایی گیاهی آنها را تغذیه نمود. ویتامین A ، نیاسین و تورین که  از ضروریات غذایی می باشند تنها در گوشت حیوان یافت می شوند. همچنین به مقادیر قابل توجهی پروتئین جهت رشد و تأمین انرژی و نهایتاً به چربی حیوانی موجود در شیر، ماهی و گوشت نیاز دارند.

به طور کلی غذاهای تجاری شامل نوع مرطوب (کنسرو)  و غذای خشک (کروکت) به دلیل بالانس مواد مغذی و تأمین نیازهای روزانه انتخاب مناسبی برای تغذیه گربه می باشند. گربه ها عادت دارند در هر وعده مقدار کمی و به دفعات زیاد (20-10 بار در روز) غذا بخورند.

 

 

استفاده گوشت نپخته جهت تغذیه گربه ممنوع است.

 

بچه گربه: غذای بچه گربه علاوه بر تأمین نیازهای تغذیه ای باید انرژی کافی برای تطبیق آن به محیط، غلبه بر بیماریها و استرس محیطی را در اختیارش قرار دهد. از آنجایی که تأمین دقیق مواد مورد نیاز با نسبت صحیح با غذای دست ساز مشکل می باشد، بهتر است که از غذای تجاری مخصوص بچه گربه به این منظور استفاده شود. بچه گربه تا 6 ماهگی به طور کلی به 5 وعده غذایی در روز نیاز دارد و پس از آن می توان به 2 وعده در روز کاهش داد.

غالب گربه ها به دلیل نداشتن آنزیم لاکتاز قادر به هضم شیر گاو نیستند به خصوص بعد از از شیر گرفته شدن. همچنین شیر نباید به عنوان جایگزین آب در دسترس گربه قرار داشته باشد.

 

 

 

ظرف آب باید همواره در اختیار گربه باشد و روزانه آب آن تعویض گردد.

 

ظرف خاک گربه

بچه گربه با دیدن مادرش استفاده از ظرف خاک را فرا می گیرد. با این حال پس از آوردن بچه گربه به دفعات به خصوص بعد از هر بار غذا خوردن یا فعالیت آن را در ظرف خاک گذاشته و پنجه هایش را بر روی خاک بکشید که خیلی زود علت آن را فرا می گیرد. ظرف خاک گربه می بایست هر 2 تا 3 روز یکبار شسته شود و خاک گربه روزانه و ترجیحاً بعد از هر بار استفاده از مواد زائد پاک شود. 

 

در صورتیکه تمایل دارید گربه از خاک حیاط استفاده کند، پس فراگرفتن استفاده از ظرف خاک ابتدا کمی از خاک بیرون را با خاک گربه مخلوط کنید، سپس به تدریج ظرف خاک را به سمت در حیاط و در نهایت به حیاط منتقل نمایید.

 

برس زدن

پاکیزه و مرتب نمودن پوشش بدن بخش ضروری از زندگی گربه را تشکیل می دهد. گربه های مو کوتاه قادر هستند به تنهایی از موی خود مراقب نمایند با این حال برس زدن به زدودن موهای مرده کمک می کند چراکه بلعیدن مو می تواند منجر به انباشتگی در دستگاه گوارش شود. علاوه بر این گربه از این کار لذت می برد.

 در مورد گربه های مو بلند مانند پرشین، برس زدن الزامی است وگرنه منجر به نمدی شدن مو می شود.

مراقبت از دندان و چشم

متخصصین دندادنپزشکی در حیوانات خانگی توصیه می کنند که دندان های گربه را با مسواک و خمیر دندان مخصوص مرتب تمیز 

نمایید. البته استفاده از غذای خشک نیز به پاکیزگی دندان کمک می نماید. به منظور همکاری حیوان بهتر است این کار از دوران تولگی آغاز شود تا گربه به آن عادت نماید.

در مورد گربه های پرشین چشمها به دلیل شکل خاص مرتباً خیس و دارای ترشحات هستند. توصیه می شود که با کمک پنبه مرطوب این ترشحات مرتب پاک شوند تا منجر به تغییر رنگ موهای اطراف چشم نشود.

ضرورت عقیم کردن

اگر نمی خواهید از گربه خود بچه بگیرید توصیه اکید بر عقیم نمودن آن می باشد. گربه ماده عقیم نشده از بهار تا پاییز که فصل جفت گیری است فریاد می زند. گربه نر نیز از زمان بالغ شدن به دنبال جفت خواهد بود و تلاش می کند از خانه خارج شود که این می تواند به بروز دعوای شدید با سایر گربه های نر و ایجاد جراحات منجر شود

همچنین گربه نر عقیم نشده برای تعیین قلمرو علامت گذاری (اسپری ادرار) می کند.

 

مراقبت های بهداشتی

چنانچه گربه را از فرد مشخصی می گیرید، در مورد سابقه واکسیناسیون، درمان ضد انگل و تغذیه آن بپرسید. جهت حصول اطمینان از سلامت حیوان به دامپزشک مراجعه نمایید. همچنین اگر سابقه گربه مشخص نمی باشد دامپزشک با انجام یکسری آزمایشات توسط کیت های تجاری وضعیت سلامت گربه را مشخص می سازد.

واکسیناسیون

انجام واکسیناسیون به منظور حفاظت از گربه در برابر بیماری های عفونی و کشنده و جلوگیری از سرایت بیماری مشترک به انسان ضروری می باشد. به طور کلی توصیه می شود که بچه گربه در دو نوبت در سنین 8 و 12 هفتگی واکسینه گردد و سپس واکسیناسیون به صورت سالانه  تکرار گردد.

انجام درمان ضد انگل

از آنجایی که انگل های دستگاه گوارش در گربه قابل انتقال به انسان می باشند، انجام درمان ضد انگل به صورت مرتب و بسته به محل نگهداری گربه از 3 تا 6 ماه یکبار توصیه می گردد. در معاینات بالینی که توسط دامپزشک به عمل می آید حضور انگل داخلی و خارجی (پوستی) نیز قابل ردیابی بوده و درصورت آلودگی اقدامات درمانی صورت می گیرد. 

 

لوازم مورد نیاز جهت نگهداری از گربه

 

ظرف آب و غذا

غذای گربه (خشک و مرطوب)

غذای تشویقی

ظرف خاک

خاک گربه

محل خواب

باکس حمل و نقل

قلاده گردنی

مسواک و خمیر دندان مخصوص گربه

میکروچیپ

برس و شانه

اسباب بازی

شناسنامه

ناخن گیر

 

 

 

 

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید